F.Bahçe Avrupa medyasında!

F.Bahçe Avrupa medyasında!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından, Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men edilmesi Avrupa medyasında da geniş yer buldu.

Blick(İsviçre): "Türkiye'deki şike skandalında Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi İsviçre ekibi FC Basel'in işine yaradı. FC Basel üçüncü torbada kura çekimine katılacak. Çünkü Fenerbahçe'nin yerine Şampiyonlar Ligi'ne katılacak olan Trabzon'un UEFA puanı Basel'in çok gerisinde.

**UEFA SİFONU ÇEKTİ (TIKLAYIN)

**

[**FUTBOLCULAR AYRILIYOR (TIKLAYIN)

**](http://spor.mynet.com/haber/sok-futbolcular-ayriliyor/39806?tmpl=mobile)

Avrupa medyasında yer alan haberler şu şekilde:

Alman Bild gazetesi, "Fenerbahçe'nin sonu" manşetiyle verdiği haberde, "Türkiye Şampiyonu 2011-2012 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde yer alamayacak. Kura çekiminden bir gün önce Türk Futbol Federasyonu hakkında şike iddiası bulunan şampiyon Sarı-lacivertli ekibi Şampiyonlar Ligi'nden men etti" denilerek Fenerbahçe'nin zararının 25 milyon Euro'yu buluduğu kaydedildi. Haberde ayrıca Fenerbahçe'nin borsadaki hisselerinin ilk günde yüzde 9 değer kaybettiği vurgulanarak, Sarı-lacivertli ekibin Tahkim Kurulu'na başvurduğu belirtildi.

[**RIDVAN DİLMEN'DEN ŞOK KARAR (TIKLAYIN)

**](http://spor.mynet.com/haber/ridvan-dilmenden-sok-karar/39809?tmpl=mobile)

[**"TÜM ZAMANLARIN EN SKANDAL KARARI" (TIKLAYIN)

**](http://spor.mynet.com/haber/tum-zamanlarin-en-skandal-/39810?tmpl=mobile)

Kicker ise şu ifadeleri kullandı: "Fenerbahçe, krallar arasında yer alamayacak. Şike skandalıyla çalkalanan Türkiye'de Fenerbahçe için acı son. TFF, şampiyonun Devler Ligi'ne katılmasını önleyip, yerine ikinci sıradaki Trabzonspor'u aldığını açıkladı. Kura çekiminden bir gün öncesi yapılan bu karara Fenerbahçe Kulübü itiraz ediyor. Yine şike iddialarının içinde bulunan Trabzonspor'un Şampiyonlar Ligi'ne alınması dikkat çekici. Türkiye Kupası galibi Beşiktaş hakkında da şike iddiaları bulunuyor."

Spiegel: "Fener'den itiraz. UEFA baskısı sonunda TFF tarafından Şampiyonlar Ligi'ne katılması engellenen Fenerbahçe itiraz ediyor. Fenerbahçe Tahkim Kurulu üzerinden Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı istiyor"

DPA(Alman Haber Ajansı): "Fenerbahçe'den itiraz. Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA baskısı sonucunda Şampiyonlar Ligi'ne katılmasını engellediği Türkiye Süper Ligi'nin son şampiyonu Fenerbahçe'nin Devler Ligi'nde mücadele etmek için son şansı Tahkim Kurulu. UEFA kurallarına göre şampiyon katılmazsa yerine ikinci katılabilecek, yani Trabzonspor."

FAZ(Frankurter Allgemeine Zeitung): "Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde, şampiyon Fenerbahçe'nin yerine lig ikincisi Trabzonspor temsil edecek. Zira hakkında maçlarda şike yaptığı iddiası bulunan Fenerbahçe, UEFA Acil Olaylar Komisyonu tarafından kupadan saf dışı bırakıldı. Fenerbahçe için hem maddi, hem de manevi büyük kayıp. Trabzonspor'un Avrupa Ligi'ndeki rakibi Athletic Bilbao ise maç oynamadan tur atlayıp Avrupa Ligi'ne katılacak."

Blick(İsviçre): "Türkiye'deki şike skandalında Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi İsviçre ekibi FC Basel'in işine yaradı. FC Basel üçüncü torbada kura çekimine katılacak. Çünkü Fenerbahçe'nin yerine Şampiyonlar Ligi'ne katılacak olan Trabzon'un UEFA puanı Basel'in çok gerisinde. Şike davası Türkiye'de henüz bir sonuca ulaşmadı."

Krone(Avusturya): "Kralların mücadelesinde Fenerbahçe yok. TFF, UEFA'nın baskısıyla Türkiye şampiyonunu Devler Ligi'nden uzaklaştırdı. Fener ise itirazını yaptı."

HOLLANDA MEDYASI OLAYA GENİŞ YER VERDİ Türkiye'de, futbolda süren şike iddialarından dolayı Şampiyonlar Ligi'nden men edilen Fenerbahçe'nin yerine grup maçlarına Trabzonspor'un dahil edilmesi, Hollanda medyasında geniş yer buldu. Gazete ve televizyonlar haberi genelde "Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'nin yerine
Trabzonspor" başlığıyla verirken, sarı-lacivertlilerin karara karşı itirazda bulunduğuna işaret edildi.

İnternet sitesinde habere geniş yer veren Hollanda yayın kurumu NOS, Türk Futbol Federasyonunun Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men ettiğini bildirdi.

Fenerbahçe'nin men edilmesine devam eden şike soruşturmasının yol açtığı vurgulanan haberde, kararın Şampiyonlar Ligi kura çekiminden bir gün önce verildiğine dikkat çekildi.

NOS, UEFA'nın, Fenerbahçe'nin yerine Şampiyonlar Ligi'ne Trabzonspor'un dahil edilmesi yönünde karar verdiğine atıfta bulundu.
Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Telegraaf ise, "Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'nden men edildi" başlığını kullandı. Gazete, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılamama sebebinin devam eden şike soruşturması olduğuna vurgu yaptı.

AD gazetesi de haberi, "Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'nin yerine Trabzonspor" başlığıyla duyurdu. Türk Futbol Federasyonunun kura çekimine bir gün kala Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılmaması yönünde karar aldığı ifade edilen haberde, sarı-lacivertlilerin yerine Türkiye'yi Trabzonspor'un temsil edeceği belirtildi.

Haberde ayrıca, Avrupa Ligi ön eleme maçında Trabzonspor'un rakibi olan İspanya'nın Atletic Bilbao takımının da bu karardan sonra kazançlı çıktığı, İspanyol takımının Avrupa Ligi'ne doğrudan katılma hakkı kazandığı belirtildi.

Okuyucu Yorumları 69 yorum
Trabzon hak ettiğini buldu. Çünkü şampiyonlar liginden Benfika'ya elenerek direk şampiyonlar ligine katılmayı hak etmiştir. Hayırlı olsun. Feneri öldürüp mirasına kondular. İşte ''TEMİZ FUTBOL'' dedikleri bu olsa gerek!...
temiz futbola bak. trabzon şikede adı geçiyor şampiyonlar liginde bjk şikede adı geçiyor uefa avruypa liginde ama fener yok. daha iddianame bile yokken. helal olsun tayyip dünürlerin ihale alsın diye tüm ülkeyi dünyaya rezil ettin
Fb madem men edildi neden bjk maclara devam edio 3 tane adamı icerde bjknin bu nasıl bi cifte standart uefa da ayrı bi telden calıo serefszler neden her takıma adil davranmıolar bjk nin ne farkı var o da suclu dgl mi bosuna mı yatıo icerde tayfunu serdarı yuh ya ayıptır ts nin baskanının yurt dısına cıkma yasagı var spheli adam ama takım direkt gruplara gidio trkiyeden hicbi takımın avrupada olmaması lazım nasıl bi celiskidir bu fb yok ama süpheli bjk ve ts avrupda olucak is degil
elin gavurlarınıda sevindirdiniz. haram olsun la size yediğiniz ekmekler. allah belanızı versin. iki kuruşa sattınız memleketin haysiyetini. türk futboluna gölge düşüren insanların hepsi vatan haini ilan edilmeli.