Ahmet Özen'in ilginç hikayesi

Ahmet Özen'in ilginç hikayesi

Ahmet Özen'in, 7 yıl önce teknik direktörlük kursuna katılmak için Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunduğu ancak buna olumlu bir cevap gelmediği öğrenildi.

Trabzonspor'da Ersun Yanal'ın istifasının ardından PAF Takımından ayrılarak A takımda antrenörlük görevine getirilen ve yakaladığı başarıyla gündeme oturan Ahmet Özen'in, 7 yıl önce teknik direktörlük kursuna katılmak için Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunduğu ancak buna olumlu bir cevap gelmediği öğrenildi.

Ahmet Özen yönetimindeki bordo-mavililer, 4 maçı kazanarak bu sezon ilk kez 4 maç üst üste sevinirken, genç çalıştırıcı maçlara antrenör olarak çıkıyor. Özen'in teknik direktörlük diploması olmadığı için de teknik direktör diploması bulunan Cemil Canalioğlu yedek kulübesinde yer alıyor.

Karadeniz ekibi, hafta sonundaki Fenerbahçe maçından da 3 puanla ayrılması halinde genç çalıştırıcıyla 2004-2005 sezonundan sonra ilk kez art arda 5 maçı galip bitirecek ve yüzde 100'lük bir galibiyet yüzdesi ile görevi tamamlayarak bir rekor kırmış olacak.

Trabzonspor, ligi ikinci sırada bitirmesi durumunda ise antrenör Ahmet Özen, takımını Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne taşıyarak önemli bir katkı da sağlayacak.

Antrenör Özen, Trabzonspor'da 2000 yılında görev yapmaya başladığını ve 2002 yılında Futbol Federasyonu'na teknik direktörlük kursuna katılmak için müracaat ettiğini belirterek, ''7 yıldır bu müracaata olumlu bir cevap gelmedi. Teknik direktör olamamam benim dışımda bir olay'' dedi. Özen, kriterlerinin uygun olduğunu, teknik direktör olabilmesi için kursa çağrılması gerektiğini kaydetti.

BALABAN'IN GİRİŞİMLERİ

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Trabzon Şube Başkanı Nurettin Balaban, genel merkez olarak Ahmet Özen'in teknik direktörlük kursuna katılması için birçok girişimlerinin bulunduğunu belirterek, ''Özellikle Futbol Federasyonu'nda bu konuya bakan eğitim dairesi yöneticileriyle görüşmelerim oldu. Ahmet hoca ile beraber çalışan ama Trabzon'da isim vermeyeceğim 2 teknik adam aynı kriterlerde kursa katıldı. Ahmet hoca ne olduysa katılamadı'' dedi.

Federasyon ile yaptıkları görüşmelerde, ''özellikle milli takımda uzun süre futbol oynayıp antrenörlüğe başvuran bazı kişilerin puanlamada Ahmet hocadan önde olduğu'' yönünde ifadelerin yer aldığını kaydederek, ''Federasyonun eğitim dairesinde değişmeler oldu. Kursların içeriğinde değişmelerde oldu. Son 2 yıl içinde bunla ilgili değişiklikler olabilir ama daha öncesinden Ahmet hocanın neden bu kursa gidemediği yönünde kafamda soru işareti var. Bunu bende belirtmek isterim'' diye konuştu.

TÜFAD olarak Futbol Federasyonuna öneriler getirdiklerini, ancak bunların çoğunluğunun dikkate alınmadığı zamanlar olduğunu ifade eden Balaban, şöyle devam etti:

''TÜFAD'ın kurs açma gibi bir yetkisi yok. Futbol federasyonu Geçmiş yıllarda lise mezunu dışındakilerin kursa alınamayacakları yönünde yönetmelik çıkardı. Ama iki üst düzey futbolcunun mağduriyetinden dolayı bu değişti. Tabanda çalışan Türk futbolunun yüzde 80'inine hitap eden, amatör kümede çalışan teknik adamların haklarıyla ilgilenilmedi. Maalesef 3-4 ay önce çıkan yönetmelikle lise mezunu şartı artık aranmıyor. Maalesef bu ülkede bunlar oluyor. Bunlara karşıyız. Mümkün olduğunca dilimiz döndüğü kadar anlatıyoruz. Katkı sağlamaya çalışıyoruz.''

Daha önceki dönemlerde üst düzey oyuncuların kurslara alındığını belirten Balaban, ''Ahmet hoca gibi teknik direktörlük kursuna katılmayı bekleyen bir sürü antrenör var. Daha önce milli takımda oynamış, belli süreçte futbol oynamış kişiler genelde kursa alınıyordu. Milli takımda oynayan ayrı kurs, diğerlere ayrı kurs gibi çalışmalar var. TÜFAD sadece bir takım doğruları inandıkları şeyleri sunar. Ama en son uygulayıcı merci Futbol Federasyonu ve Eğitim dairesidir'' dedi.

KULÜP MENAJERİ ÇUVALCIOĞLU

Trabzonspor Kulübü menajeri Caner Çuvalcıoğlu ise Ahmet Özen'in 9 yıldır Trabzonspor'da görev yaptığını belirterek, ''Ahmet hocanın teknik direktörlük kursuna çağrılması için kriterleri uygundur. Böyle bir hakkı bulunduğu halde 7 yıldır teknik direktörlük kurslarına çağrılmıyor'' dedi.

Özen'in Trabzonspor gibi bir kulüpte 7 yıldır çalışan bir kişi olduğunu kaydeden Çuvalcıoğlu, ''Kriterlerin yanında bunlar da önemli faktörlerdir. Ahmet hocanın mağduriyeti söz konusudur. Ahmet hoca diploma olarak hak ettiği yere gelememiştir'' diye konuştu.

Okuyucu Yorumları 0 yorum