Yabancı kuralı 2020'ye kadar değiştirilemiyor

A Milli Takımımızın yeni teknik direktörü Mircea Lucescu'nun ligde oynayan yerli oyuncu sayısından şikayetçi olmasıyla tekrar gündeme gelen yabancı sınırı, 2020'ye kadar değiştirilemiyor.

Yabancı kuralı 2020'ye kadar değiştirilemiyor

A Milli Takımımızın Ukrayna'ya 2-0 mağlup olduğu mücadelenin ardından yeni teknik direktör Mircea Lucescu'nun bir kez daha kulüplerimizin çok fazla yabancı kullanmasından şikayetçi olması sonrası "Liglere tekrar yabancı sınırı gelebilir mi?" sorusu akıllara geldi.

2015-16 sezonunda tüm kulüplerin ortak talebi ile değiştirilen TFF statüsünde yer alan futbolcu uygunluğunun 4 sezon boyunca geçerli olacağı kaydedilmişti. Kararın 2018-2019 sezonu sonuna kadar geçerli olacağının belirtilmesi, değişme şansını da zora soktu. Değişiklik halinde, bir kulüp itirazda bulunarak Tahkim Kurulu'nda kararı bozma hakkına sahip oluyor.

DEĞİŞİKLİK İÇİN TÜM KULÜPLERİN ORTAK KARARI ŞART

2015/16 sezonunda alınan kararın ardından kulüpler planlarını buna göre yapmış ve geçmişte de değişikliğin gündeme gelmesinin ardından Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, buna ciddi şekilde karşı çıkmıştı. Sınırlı yabancı serbestliği konusunda bir değişiklik yapılabilmesi için, tüm kulüplerin ortak kararı olması gerekiyor.

"KULÜPLER BİRLİĞİ KABUL EDERSE, KALDIRIRIZ"

TFF Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği'nin kabul etmesi durumunda yabancı sınırlamasını tekrar getirebileceklerini kaydederken, "Benim ilk Federasyon başkanlığım döneminde yabancı futbolcu sayısı 11'e kadar serbestti. Daha sonra biz bu sayıyı 8'e düşürdük. Daha sonra kulüplerden yabancı futbolcu sayısının artması yönünde talep aldık. Herkes hemfikir olduğu için biz de hocamızla görüşerek böyle bir karar aldık. Bu karar 4 yıllık bir süreyi kapsıyor ama ben Cumhurbaşkanı'nın söylemine katılıyorum. Daha fazla yerli oyuncu olması lazım. Bundan sonraki Kulüpler Birliği'nde bu konuşulacak. Kulüpler Birliği kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız. Eğer ondan sonra bize gelirlerse bizim kararımız olumlu olur. Bu sistemde yerli oyuncular yurt dışına giderek daha fazla oynama şansı yakalıyorlar. Emre, Enes, Çağlar gibi... Kulüpler Birliği'nin gelmesi lazım. Ama kulüplerin sözleşmeleri var, hep beraber konuşmak lazım"" sözlerini kullandı.

FİKRET ORMAN: "YABANCI KURALINI DEĞİŞTİRTMEM"

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da, Mart ayında yaptığı açıklamalarda, yabancı kuralının değişmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Orman, "Cumhurbaşkanımız, yabancı kuralı değişsin demedi. Ama teşhisleri doğruydu. Şu an kural değişecek diye bir şey yok. Değişemez. Biz bütün planlamamızı yabancı sınırı kuralına göre yaptık, hop diye değiştirdiler. Şimdi yine aynı şey. İzin vermem. Yabancı sınırı kaldırılırken, 'Bize bir şey olmaz, Anadolu kulüplerine zarar verir' dedim. Öyle de oldu. Bize bir şey olmadı." sözleri ile yabancı konusundaki fikrini açıkça ortaya koydu.

(Sporx)

YORUMLARI GÖR