SPOR

Türkiye’de futbolun çirkin yüzü… Aileleri ayağa kaldıran görüntüler

Türkiye'de kulüplerin altyapıya yeterince yatırım yapmadığı uzun zamandır tartışılıyor. Ancak aileleri ayağa kaldıran görüntüler, sadece tesis değil genç futbolcuları yetiştirecek eğitmenlerin de ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Türkiye’de en çok izlenen spor dalı futbol… Tüm spor ekonomisi futbolun lokomotif olduğu bir sistem üzerine dönüyor. Basın da bunun sonucu olarak diğer spor dallarından daha çok futbola ağırlık veriyor. Ancak bu kadar etkin olan bir spor dalının, oldukça genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de genç isimler ortaya çıkaramaması uzun süredir tartışılıyor. Kulüplerin altyapıya yatırım yapmamasından şikayet edilirken, genç futbolculara fazla forma şansı verilmemesinden de söz ediliyor.

Ortaya çıkan ve çocuklarını futbol oynaması için altyapı takımlarına gönderen aileleri ayağa kaldıran bir görüntü ise, Türkiye’deki futbolun altyapı sorununun sadece bu sıkıntılardan ibaret olmadığını gözler önüne serdi. Elbette tesis, yatırım, genç oyunculara forma şansı vermek yeni yıldızların yetişmesi için önemli etkenler… Bunlarla beraber altyapı takımlarında görev yapan antrenörlerin de eğitilmesi gerektiği bu videoda tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı. Küçücük çocuklara bağıran, şiddet uygulayan, ağza alınmayacak küfürler eden bir antrenörün geleceğin yıldızlarını yetiştireceğini düşünmenin hayalden öteye gidemeyeceği anlaşıldı.

Gıpta ile baktığımız, Türkiye’ye oranla yaşlı bir nüfusa sahip olmalarına rağmen her yıl altyapıdan bir yıldız çıkaran Batı Avrupa kulüpleri, bunu genç takımlarda önce futbol sevgisi aşılayarak başarıyor. Kazanmak ya da kaybetmenin önemli olmadığı altyapı okullarında öncelikle centilmenlik, rakibe saygı, spor sevgisi, futbolu eğlence olarak görmek aşılanıyor. Türkiye’de ise antrenörlerin tavırları nedeniyle tıpkı hayatın her alanında olduğu gibi yarışmacı bireyler yetiştiriliyor.
Eğer ‘Nasıl olur da 75 milyonluk Türkiye’den genç futbolcu çıkmaz’ sorusunu daha fazla sormak istemiyorsak, tesisten önce altyapılarda forma giyen genç futbolcular ile iletişim kurabilecek, onları anlayabilecek ve onların birey olarak gelişmesine katkı sağlayacak kabiliyete sahip isimler de yetiştirmek gerekiyor. (AMK Spor)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Bir öğretmen olarak bu adamın derhal kovulmasını, ve çocuk istismarında bulunduğu için ceza almasını istiyorum!
futbolun çirkin yüzünümü arıyorsunuz?a a rıdvan dan bahsediyorsunuz yahu siz.ondan daha çirkin bir zihin fikir olur mu hiç?
o lafları söyleyen antrenör bende senin bilmem varya taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa gözlerinden öperim HAA!!
Vaktiyle semtimizin takımı Karagümrükspor'da bir hoca vardı, adı Lağım Osman'dı. Küfrün biri bin paraydı, futboldan soğumuştuk. Onun emaneti bu ibneler...
@ved_a abdülkerim durmaz oktay derelioğlu serdar topraktepe başarılı öğrencieri ederdi rahmetlide küfür bunun 10 level üstü
@lff1lzpoo4 çok rezil bir ağzı vardı.
TFF NEDEN UYUYOR ANLAMIŞ DEGİLİM AL SANA İSTİSMAR FATİH HOCA NERDESİN
@akbaris41 yıllar önce Adana Demirspor..GS maçında terim cinsel organını onbeş bin taraftara çıkarıp sallamış adam bilgin olsun
komik komik haber ve yorumlar !aziz yıldırım ve onun türevleri tribünde soyunma odası cıvarında ne yapıyolar sanıyosunuz. BALIK BAŞTAN KOKAR.
Saçmalık. Küfür hep vardı hep olacak.
YAZIKLAR OLSUN.
Her nekadar suç antrenörde bile olsa suçun en büyüğü hakemde, o hakem yada daha önceki hakemler onu yedek kulübesinde tutmakla ona ödül veriyor. İlla o küfürün hakeme mi yapılması lazım. Hakemin derhal lisansının askıya alınması ve buna göz yuman İl Hakem Kurulununda görevden derhal el çektirilmesi lazım. Sonra bakın bakalım durumlar nasıl düzeliyor.
şeref yoksunu
Bu ne olduğu belli olmayan antrenör bozuntusu,disiplinle kroluğu birbirine karıştırmış.Şuan olduğu mevkiden ve içinde çocuk,genç bulunan herhangi bir meslek dalından uzak tutulmalı.
O narin kalplere bunları yapanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum...Ahlak, kültür ve insanlık bozuntuları.
Futbolcu olup da küfür etmeyen futbol seyredip de küfür etmeyen gösterin ??? Siz önce ŞEREF tribünlerinde küfrü engelleyin. Ama bu mümkün değilki :)) Futbolun patronları zaten küfürbaz. Bu yazıyı gören bile şu an küfrü basıyor :)) Kimş kime şikayet edeceğiz !! Boşverin ya çocuklarınıza insani işler bulun ya da bu işlere alışın. Ne çabuk unuttunuz. Canlı yayınlarda spor programlarında açık kalan mikrofon kazalarını. Örnek istemeyin hep böyle ama ispat sadece kamera :))) Sadece sopor mu :))) bizim memlekette olmayan yer neresi ?? Eğitim ile alakası yok yapımız bu :)) Ne eğitimliler var öğretmen
Öküzden hoca olurmu. Teknik direktör ve yöneticilere üniversite diploma şartı getirilmeli.
Bende futbolda teknik adamdım böyle hakaret filan yoktu saygı sevgi çerçevesinde oldum herzaman
Futbolun para kapısı olarak görülmesinin sonucu budur
normaldir profesyonelliğe alışıyorlar....
asıl millitakım hocasından başlanmalı ne kadar küfürbaz olduğunu idda eden birçok futbolcu var ve büyük küçük amatör hiç fark etmiyor futbol dünyasında küfür çok sıradan bir şey gibi yıllar önceydi kaleci engin ipekoğlu canlı yayın sırasında hakemin kendisine nasıl küfür ettiğini uygulamalı söylemişti ha siyasette de küfür eksik mi orada aynı hemde sinkaflı küfürler havada uçuşuyor
HAKEMLERDE SUÇLU.BÖYLE HOCALARI HAK MAHRUMETİYLE CEZALANDIRMALARI LAZIM.HAKEM DUYUYOR GÖRÜYOR HİÇ BİR ŞEYE MÜDAHALE ETMİYOR.ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL.
normaldir profesyonelliğe alışıyorlar.....
Rüzgar eken fırtına biçer. Her gün siz basın olarak kulüpleri, insanları sırf 2 tık fazla almak için birbirine düşürmüyor musunuz ? Bu teknik direktörden ne farkınız var ?
HAKEME KABAHAT BULMAK LAZIM HİÇ Mİ DUYMUYO HİÇ Mİ GÖRMÜYO BEN OLSAM O ANTRENÖRÜ TRİBÜNE GÖNDERİR HAKKINDA TUTANAK TUTUTURUP CEZA ALMASINI SAĞLARDIM
işi futbol ve yalakalık
GÜNAYDINNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN..BUNLARI YENİ Mİ GÖRDUNUZ..FUTFOLUMUZ NEDEN BATTI..HANZOLARIN YETİŞTİRDİGİ COCUKTAN NE OLUR??HANZO..ADAM GİBİ FUTBOL HOCASI YOK DENECEK KADAR AZ..
zamanında hıc unutmuyorum sırf evımıze yakın dıe alt yapıya gırmeye calısıyodum o zamanlar 7 8 yasındaydım ve serefsız beni taciz etmıstı tabı ben anlamamıstım zannedıodum benı sevıo tabi buyuyunce anlıosun sonradan nası sapık antrenorlerın oldugunu aradan 20 sene gecmıs
memleket sentesinden kaydırıldı herkes öfke kusturulacak dereceye getirildi malı yürüten yürütene kargaşada
Normalde bu şahıs hoca bile değil.Kulübün saha giriş kartı ile oradadır ve böyle insanlık ile bağdaşmayan hareketlerde bulunmuştur.Sporcu evlatlarımızın şikayeti ile de olay öğrenilmiş derhal sahaya giriş kartı iptal edilip kulüp ile de ilişiği kesilmiştir.
o kadar boş beleş para kazanıyorlarsa hakareti de küfürüde hakkediyorlar
evet evet her yıl yıldız çıkaran batının medeniyetini bilmesek. Hadi lan oradan kucağında çocuk olan adama çelme takan gazteciyi de biz mi yetişdirdik. Bırakın bunları futbol erkek oyunudur küfürde olur sertlikte. Agresiflik barındırmayan futbol isteyen gitsin buz hokeyi izlesin
Diğer Haberler