SPOR

Beşiktaşlı milli boksör İbrahim Demirezen dopingli çıktı

Türk sporu, bir doping skandalıyla daha sarsıldı. Beşiktaşlı milli boksör İbrahim Demirezen Dünya Boks Ligi maçında dopingli çıktı. Ancak Türkiye Boks Federasyonu dopingli raporu kimseye bildirmedi.

Beşiktaşlı milli boksör İbrahim Demirezen dopingli çıktı

Dopingle mücadelede ‘sıfır’ tolerans ile hareket eden Türkiye, eşine zor rastlanacak bir skandala sahne oldu. Milli boksör İbrahim Demirezen, geçen yıl milli takım kampına katıldıktan sonra Dünya Boks Ligi’nde (WSB) mücadele etmek üzere Çin’e gitti.

Beşiktaş Kulübü sporcusu olan Demirezen’in 27 Şubat’ta Çinli Haiping’e yenildiği maç sonrası verdiği numunede yasaklı ‘metenolone’ maddesine rastlandı. Milli boksörün test sonuçları, Çin Anti Doping Ajansı (CHINADA) tarafından 10 Mart’ta Uluslararası Boks Federasyonları Birliği’ne (AIBA) iletildi. 15 Mart’ta da bu bilgi, AIBA’nın resmi yazılarıyla Türkiye Boks Federasyonu ile Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’na bildirildi.

Ancak asıl skandallar serisi bundan sonra başladı. Boks Federasyonu, gelen bilgiyi sporcunun kendisine, kulübüne ve spor bölge teşkilatına bildirmesi gerekirken bunu yapmadı. Bu arada, bir haftalık itiraz süresini kaçıran Demirezen, B numunesini açtırma şansını da kaybetti ve 14 Mart 2020 tarihine kadar 4 yıl ceza alması kesinleşti.

8 AY SONRA BİLDİRİLDİ

Ne var ki, olan biten herşeyden habersiz olan milli boksör, ceza aldıktan 6 ay sonra, eylül ayında kulübü Beşiktaş adına İstanbul Boks Şampiyonası’na girip sıkletinde birinciliği kazandı. Ardından kasım ayında bu kez Çanakkale’deki Bölge Şampiyonası’na katılan Demirezen, burada da rakiplerini yenerek şampiyon oldu.

Ancak bu sırada kulaktan dolma bilgiler alan milli boksör, durumu kulübüne iletince, kriz patlak verdi. Federasyona başvuran Beşiktaş Kulübü’ne, sporcusu Demirezen’in 4 yıl doping cezası aldığı ancak 20 Kasım’da, yani 8 aylık gecikmeyle bildirildi. Bu süreçte iki şampiyonluk yaşayan Demirezen’in durumu kulübünde ve sporcuda büyük bir şok yarattı. Bir yandan 21 yaşındaki genç sporcunun hem madalyaları, hem gelecek hayalleri yitip giderken, diğer yandan turnuvalarda yendiği diğer boksörlerin de hakkı yenmiş oldu.

BEŞİKTAŞ İTİRAZ ETTİ

Yaşanan skandaldan en fazla zarar görenlerden biri olan Beşiktaş Kulübü, ilk şoku atlattıktan sonra hem kulübün hem de sporcusunun mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmalara başladı.

Kulüp avukatı aracılığıyla Boks Federasyonu’na itiraz eden Beşiktaş, aynı zamanda federasyonunun sebep olduğu durumu öne sürerek AIBA’dan ceza indirimi için girişimlerde bulundu. Süreç devam ederken, federasyonun sümen altı etmeye çalıştığı böyle zincirleme bir skandalın altından nasıl kalkacağı merakla bekleniyor.

(Habertürk)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
tinerdir o :))
@toprak990000 espri yaptı hadi gülün arkadaşa :)
8taşlıysa normaldir dopingli olması.
@fenerkoliks şikenin babası sizsiniz utanmaz rezil.
şikebahçede olması gerekirdi ...
efendi bjk şerefli bjk yakışan bir sporcu
@soylumehmet59 fenerde olması gerekirdi ...
Tinerci kulübe yakışır.
Son yıllarda doping aldı basını gitti. Bu kaçıncı sporcu böyle? Ne is bu böyle?
şaşırdık mı tabiki hayır şike , şaibe , doping = fbjk
eziktaşlı dopingli çıkmış.. şaşırdıkmı... şaşırmadık...
@serhan_demir_1975 utanmaz şikeci sen hala ne diye konusuyosun?baban beşiktaş oğlum senin...
Türkiye dopingli çıkmayan kalmadı maşallah sporda altın çağımızı yaşıyoruz mübarek.
Yorumlara bakılınca büyük ihtimalle haberi okumadan yorum yaptıkları ortaya çıkıyor. olayı ortaya çıkaran, durumu öğrenen Demirezen. bu boks federasyonu derhal istifa etmeli hatta Demirezen dahil bütün yendiği rakiplerine de bu işin sorumluları tazminat ödemeli. federasyonun hesabından değil kendi hesaplarından.
yorum yaparsınız sadece ŞAMPİYON OLDU DİYE ZORUNUZA GİDİYOR AĞZINIZ VARYA KONUŞUN:)
Futbol takımıda incelenmeli.Taraftarı bonzaili olursa oyuncusuda uyarıcı kullanabilir.
Diğer Haberler