SPOR

Olaylı derbinin faturası ağır oldu!

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, final serisinde yaşanan olaylar nedeniyle Beşiktaş Sompo Japan'e 2 maç ve 50 bin TL para cezası verdi.

Olaylı derbinin faturası ağır oldu!

Beşiktaş, Fenerbahçe maçında yaşanan olaylardan dolayı 2 maç seyircisiz oynama ve 50 bin TL para cezası ile cezalandırıldı

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, 15 Haziran 2017 günlü toplantısında gündemindeki dosyayı inceleyerek aşağıdaki kararı almıştır.

E.2017/ 303
Beşiktaş Basketbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş., taraftarlarının 14.06.2017 tarihinde İstanbul’da oynanan Beşiktaş Sompo Japan - Fenerbahçe Spor Kulübü Spor Toto Basketbol Süper Ligi Play-Off Final müsabakası öncesi ve sırasında rakip takım ve mensuplarına yönelik muhtelif seferler genel teamül, ahlak, kişilik hakları, ailevi manevi değerlere aykırı tezahüratlar yapması ile sahaya pet su şişesi, çakmak, bozuk para gibi yabancı cisimler atmaları yanında üç kez ses bombası patlatılması gibi Disiplin Yönergesinde yazılı ihlaller dışında özel olarak ayırt edilmemiş ihlalleri de bünyesinde barındırdığı anlaşılan olaylar sebebi ile Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir.

Beşiktaş Basketbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’nin, 2016-2017 sezonu boyunca taraftarlarının gerçekleştirdiği ihlaller sebebi ile 11 defa Disiplin Kuruluna sevk edildiği ve bu ihlalleri nedeni ile cezalandırıldığı yapılan araştırma ile tespit edilmiştir. Hatta Disiplin Kurulu’nun 05.06.2017 tarihli kararında; mutat uygulaması kapsamında yaralamaya neden olan seyirci olayları nedeniyle seyircisiz oynama cezası vermesi gerekirken, Kulüp yöneticilerinin olayları önlemeye yönelik müspet çabalarını dikkate alarak sadece para cezası vermekle yetindiği görülmüştür. Bu itibarla, Kulüp taraftarlarının davranış halinin aynı sezon içerisinde birden fazla müsabakada itiyat haline gelmiş olduğu dikkate alınarak değerlendirmenin Basketbol Disiplin Yönergesi’nin 29.2.6. maddesi uyarınca yapılmasına karar verilmiştir.

Sevke konu seyirci olaylarının uyabileceği ihlal tipinin tespiti ile birlikte sunulan yazılı savunmanın müsabaka görevlileri raporlarının aksini ispat etmediği görülmekle tüm dosya kapsamında yapılan inceleme neticesinde Beşiktaş Basketbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’nin;

-Müsabaka öncesi ve sırasında genel teamül, ahlak, kişilik hakları, ailevi manevi değerlere aykırı tezahüratlar yapılması ile sahaya pet su şişesi, çakmak, bozuk para gibi yabancı cisimler atılması yanında üç kez ses bombası patlatılması şeklinde 8 ayrı ihlal gerçekleşmesine rağmen 4 kez anons yapıldığı ve müsabakanın toplam 41 dakika durduğu, bu şekilde müsabakanın sıhhatine ciddi anlamda zarar verildiği anlaşıldığından Kurulumuzun benzer olaylardaki uygulamaları da dikkate alınarak (Disiplin Kurulu’nun T.12.06.2015 K.2015/391, T.31.03.2016 K.2016/284 ve T.13.04.2016 K.2016/292 sayılı kararları) Basketbol Disiplin Yönergesi’nin 29.2.6. maddesi gereğince 2 maç seyircisiz oynama ve 50.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına,

-Ayrıca tribünlerdeki merdiven boşluklarının boş bırakılmaması nedeniyle Basketbol Süper Ligi Yönetim Esasları Yönergesi’nin 52.4. ve 95. maddeleri ile Basketbol Disiplin Yönergesinin 19.1. maddesi gereğince ihtar cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile; (K.2017/ 301)

Karar verilmiştir.

BEŞİKTAŞ'TAN AÇIKLAMA

BSL Play-Off Final Serisi 3. maçında sahamızda çıkan olaylar nedeniyle TBF disiplin kurulu Beşiktaş Sompo Japan Takımımıza; 2 maç seyircisiz oynama ve 50.000 TL para cezası vermiştir.

Play-Off Final Serisinin BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde 16 Haziran'da oynanacak 4. maçı için Biletix satış noktalarından satın aldığınız biletlerinizi size en yakın Biletix satış noktalarına iade edebilirsiniz.

Söz konusu maç için Biletix websitesi ve çağrı merkezinden satın alınıp henüz teslim alınmayan biletlerin iadesi, işlem yaptığınız kredi kartınıza otomatik olarak yapılacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
eziktaş.futbolda şampiyon oldular ama FB basketbol takımının başarıları altında silindi gitti şimdide siliktaş oldu.
siliktas diyenlere sesleniyorum bjk nin kadrosu 5 milyon dolar fenerbahçenin kadrosu 80 milyon euro aradaki fark 5 yıl sonra tbf den oyuncuların alacakları ile fibalik olmazssa sasirmam fenerbahçe.....
@max2787 biz eziktaşmıyız ki fibalık olacaz....puhhahahahahaaaaaa
@ilteberemre Buna sen de inanmıyorsun. Onun için sana cevaba gerek yok...
Kendinizi bize rakip göreceksiniz diye yaptıklarınızı aklım almıyor... Siz kim köpeksiniz ? 2 şampiyon oldunuz diye kafayı yediniz aklınızı başınıza alın. şampiyon gibi davranın mala bağladınız iyice.
Beter olsunlar..verilen ceza az bile olmuş...
umarim bu ulkede birgun spor yasaklanir
Yaziktir yaa :)
çarşı haketti ama 4 milyon bütceli takım 40 milyon bütceli takımı bu kadar zorluyorsa diyecek bir sey yok birde besiktasa 8 tas den sahıslar unutmasınki 8 yemek şike yapmaktan daha onurludur!!!
hidayet çalışıo artık bakanlıga kadar gider
Tebrikler feneri şampiyon yapmaya çalışan bir federasyon var. beraber kutlarsiniz artık
2 senedir tüpçü sizi şamp. yapınca böylemi düşünüyodun çok merak ediyorum....
başarılı olunca büyük kulüp, yenilince bütçemiz kısıtlı. hangisisiniz anlamadık valla.
turgay_1978_btgjz ya birader senin için çok üzülüyorum tamam anladım zoruna gidiyor yenilmek ve tabii zorunuza gidiyor futbolda tüpkafayı kullanıp şampiyon olmak hakemleri kullanmak ama işte basketbolda olmuyor çünkü FENERBAHÇE o kadar güçlüki oyuncular arasında o kadar kalite farkı varki biryerlerinizi ne kadar yırtarsanız yırtın olmuyor olmazda siz gidin 0-6 yaş liginde oynayın.OBRADOVİÇ in olduğu yerde ufukla ancak bu kadar oluyor.bizim takım çeyreği ile oynuyor yine sizi mahfediyor yazık yaa ağlamayın tamam söyleriz OBRA ya bi maç kaybedebiliriz belki oda söz vermiyorum bak.EZİKTAŞ SİZİ !!
@sonerhunur Yazık ki ne yazık! Bir tane yerli bile yok hocan ve klüp başkanında dahil hepiniz yabancılaşmışsınız.
hayret bir bahane bulup fenere ceza vermemişler
bu cezalar az bile kızlara .......
UFUK SARICA yı sever ve saygı duyarım.Lakin BJK biraz başarılı olunca hemen kibirlenmeye başladı.Hani taraftar sakin ve medeni idi.A.EFES maçlarında cezadan yırtan BJK karşısında basını,federasyondaki lobisi ve güçlü yapısıyla BJK ya HIZAYA GEEEL dedirtiverdi.AKILLANIRSINIZ İNŞAALLAH.
ne kadar kıskanç var .çatlamak bu olsa gerek :))))))))))))) her zaman her yerde en büyük kartal
7FB NİN PİSLİK ÇİRKEF OYUNLARI,İSTEDİKLERİ BUYDU KORKUYORLARDI,O TARAFTARLAR ARAŞTIRILSIN KADIKÖY FİKİRTEPEDEN KAHVEHANELERDEN VİRANELERDEN TOPLADIKLARI HAPÇI TORBACI TİNERCİ 7FB LİLER DEĞİLSE BENDE BİŞEY BİLMİYORUM..
çatlasanızda patlasanızda o kupa orada kalkacak, ister seyircili ister seyircisiz her sezon aynı haltı yiyorsunuz.
@face_face haddini bil, FENERBAHÇE nin adını ağzına almadan önce bir aynaya bak sonra konuş.Ezik...!
YAHU BU OLAYLARI FENERBAHÇE YAPSA 5 MAÇ SAHA KAPATMA 600-800 MİLYON CEZA KESERLERDİ NEDEN BU KADAR KIYAK GEÇİLİYOR BU EZİKTAŞA.
en küçük ücüncü büyük hahaha
avrupa şampiyonluğu altında ezilip gittiler
yahu amac ligin bir an once bitmesi fenerin salonunda olsa hicbir olay olmamis gibi devam ettirilirdi..
@sg_1984 ama ince bir detay var fenerin salonunda OLMUYOR
Fitbolda yapamadıklarını baskette yada her fırsatta yapmayı vazife bilmiş fenerasyonun kabahat örtmesi.Allahın adaleti birgün tecelli edecek, yalan hile haksızlıklar inşaallah yapanların yanına kalmaz.
efendi eziktaş mı? efendilik bunlarda bağlasan durmaz
efendi efendi davrandı tinerciler:))
basketbol federasyonu da futbola bağlanması lazım. Beşiktaşlı duruşu ceza iptal edilmeli. Böyle adalet olmaz olsun. Esasında adalet buda Beşiktaş alışık değil. Zaten maça baktım hakem birtane penaltı çalmadı....
bumu ceza çok komiksiniz çok verilen para cezsına bak çocuklara bayram harçlığı gibi birde seyircileri tamamen yasaklayın insan adam olanakadar
Diğer Haberler