SPOR

İşte Antalyaspor'un yeni stadı!

Medical Park Antalyaspor, yeni sezon maçlarını Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda oynayacak.

İşte Antalyaspor'un yeni stadı!

Medical Park Antalyaspor'un müsabakalarını Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Stadyumu'nda oynamasını içeren 2 yıllık ön protokol imzalandı. Protokol içeriğine göre stadyum, TFF ve UEFA kriterlerine uygun hale getirilecek, Antalyaspor her resmi maç başına AÜ'ye bin TL verecek.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Senato Salonu'nda gerçekleştirilen tören ile Medical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Akıncıoğlu ve AÜ Genel Sekreter Vekili Öğretim Görevlisi Bahadır Kerimoğlu ön protokolü imzaladı.

Protokol töreninde konuşan Bahadır Kerimoğlu, AÜ Stadyumu'nun Medical Park Antalyaspor'un kullanımına verilmesini içeren 5 aylık sürecin sonuna yaklaşıldığını söyledi. Antalyaspor'un ciddi bir stadyum sıkıntısı çektiğini yakından bildiklerini dile getiren Kerimoğlu, "Bu stadyum sıkıntısı üniversite stadyumunun tamamlanmasıyla birlikte giderildi. İmzalayacağımız ön protokol ile sıkıntılı sürecin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Temmuz ayı içinde ise gerekli protokol imzalanacak" dedi.

AÜ Genel Sekreter Vekili Öğretim Görevlisi Bahadır Kerimoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"İmzaladığımız ön protokol stadyumla ilgili nelerin yapılacağı, hangi desteklerin sağlanacağı, kullanım aşamasındaki sorunların nasıl giderileceğine yönelik maddeler içeriyor. Stadyumun şu an itibariyle yüzde 99'u tamamlanmış durumda. UEFA ve TFF kriterlerinin nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmalar başladı. Güney tribünü ve ikinci yol çalışmaları da başlayacak. Bu konuda hem maçların Atatürk Stadyumu'nda oynanmaması hem de Mardan Stadı'nın uzaklığından şikayet eden herkesten maddi manevi destek bekliyoruz. Bu eksiğine rağmen stadyumda müsabakalar oynanabilir."

Eksikliklerin giderilmesi için herkesin elini taşın altına koymasını dile getiren Bahadır Kerimoğlu, "Stadyumun UEFA ve TFF kriterlerine uygun hale getirilmesi için 1 milyon TL, güvenlik, güney kapısının açılması için 1 milyon TL ve güney tribününün inşaatı için ise 5 milyon TL olmak üzere toplam 7 milyon TL'lik bir maddi kaynağa ihtiyaç duyuyoruz. 1 milyon TL'lik yatırımı TFF üstlendi. Güney kapısı içim Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Güney tribün inşaatının ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanacak. Şu an 7 bin 100 seyirci kapasiteli AÜ Stadyumu'nun güney tribününün açılmasıyla birlikte kapasitesi 12 bine ulaşacak" dedi.

Medical Park Antalyaspor'un AÜ Stadyumu'nun kullanılması için kendilerine 2 yıllık bir talep geldiğini ifade eden Bahadır Kerimoğlu, bu sürenin duruma göre uzatılabileceğini de sözlerin ekledi.

Medical Park Antalyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akıncıoğlu ise Medical Park Antalyaspor'un birkaç sezondur ciddi bir stadyum sorunu ile karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Atatürk Stadyumu'nun nihai ömrünü tamamladığını dile getiren Akıncıoğlu, "Geçen sezonlarda Mardan Stadyumu'nda maçlarımızı oynadık. Bundan sonrada Mardan Stadyumu Antalyaspor'un hizmetinde olacak. AÜ Stadyumu bizler için bir fırsat ve şans oldu. Yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. AÜ Stadyumu ile Antalya'ya yeni bir tesis daha kazandırıldı. Bu stadyum Antalyaspor için büyük bir fırsat ve şans. Antalyaspor 2 yıl içinde stadyumuna kavuşacak Başbakan recep Tayyip Erdoğan'dan bunun müjdesini aldık. AÜ Stadyumu'da, Antalyaspor'a büyük katkılar sağlayacak" diye konuştu.

AÜ Stadyumu güney tribününün yapımı için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın desteği ile 3-4 aylık bir gecikme ile sezonun ikinci yarısına yetiştirileceğini ifade eden Hasan Akıncıoğlu, "Lig başlamadan önce güney tribününden gelecek rüzgarın etkisini azaltmak amacıyla büyük panolarla burayı kapatacağız. Türkiye'de bazı stadyumlarımızda bu durumla karşı karşıyayız. Antalya bir spor kenti ve AÜ Stadyumu Antalya için çok önemli" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Hasan Akıncıoğlu ve Bahadır Kerimoğlu ön protokol imzaladı. Daha sonra taraflar ve AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile birlikte stadyumu gezdiler. Burada kısa bir açıklama yapan rektör İsrafil Kurtcephe, AÜ'nün Antalya'nın üniversitesi olduğunu belirterek, Antalyaspor'un da kendilerinin iftiharı olduğunu dile getirdi.

Antalyaspor'un 2 yıl boyunca kendileri ile birlikte olmalarından mutluluk duyacaklarını ifade eden Rektör İsrafil Kurtcephe, "İki marka değer burada buluşacak ve Antalya'yı temsil edecekler. TFF'yi bize verecekleri maddi destekten dolayı teşekkür ediyorum. UEFA ve TFF kriterleri en kısa zamanda tamamlanır Antalyaspor, sahayı kullanarak kentimizi süper ligde başarı ile temsil eder. Sonrada Avrupa yollarına birlikte çıkarız" şeklinde konuştu.

PROTOKOL MADDELERİ

Ön protokol gereği AÜ Stadyumu'nun Medical Park Antalyaspor tarafından kullanılması için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) standartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılması gereken, tribün, güvenlik, giriş kapıları, soyunma odaları ve otopark ile ulaşım gereksinimlerinin neler olduğu Antalyaspor tarafından TFF'den alınacak destek ile tespit edilerek bir rapor haline getirilecek.

Müsabakalara gelecek olan seyircilerin ulaşımının temini ile stadyumun AÜ yerleşkesi dışındaki yerleşim alanlarıyla direkt bağlantısını sağlayacak yeni bir yol yapılacak. Yaklaşık 3 bin kişilik güney tribünün UEFA ve TFF kriterlerine uygun olarak inşası için gerekli finansmanın Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF ve diğer kurumlardan sağlanması için gerekli giriş ve çalışmalar yapılacak. Tribün için üniversiteden herhangi bir bedel talep edilemeyecek ve protokolün sonunda tribün üniversitenin olacak.

Güvenlik için gerekli tedbirler Antalya Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanacak rapor ile tespit edilecek. Stadyum içerisinde oluşturulacak reklam alanlarının imalatı, işletimi ve geliri ile müsabakalara ilişkin tüm hasılat geliri Antalyaspor'a ait olacak. Antalyaspor stadyumun kullanım bedeli olarak her resmi müsabaka başına bin TL ödeyecek.

Antalyaspor'un stadyumu kullanım esasları, stadyumun TFF ve UEFA kriterlerine uygun olarak kullanıma hazır hale getirilmesinden sonra, üniversite ile Antalyaspor arasında yapılacak olan kullanım protokolü ile belirlenecek. Ancak, kullanım protokolü imzalandığı taktirde stadyum Antalyaspor'un kullanımına açılacak. Stadyumun Antalyaspor tarafından kullanımı sırasında kampus alanında veya stadyumda oluşabilecek zarar ziyanın tespiti ile bu zararın ne şekilde karşılanacağına ilişkin hususlar daha sonra yapılacak olan kullanım protokolünde düzenlenecek. Taraflardan birinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde diğer taraf protokolü tek taraflı olarak feshedebilecek.

YORUMLARI GÖR